FT-2-507-580600K
Pieces
50
*Custom/bulk order quotes are provided within 24 hours of request.
Chromatography Paper / Grade FN 7 / 580 × 600 mm Sheets
Item No.:
FT-2-507-580600K
Availability:
For more information please log in
Est. delivery date:
Number of pieces
50
  • Application
    Blotting
Dimensions
  • Dimensions
    580 × 600 mm
  • Filter Diameter
    N/A
General Specifications
  • Capillary Rise / 10 Minutes
    n.a.
  • Capillary Rise / 30 Minutes
    145 mm
  • Filter Format
    Sheets
  • Filter Paper/Membrane Color
    White
  • Grade
    FN 7
  • Thickness
    0.32 mm
Materials of Construction
  • Filter Material
    Cotton Linters (> 98 % alpha-cellulose; < 0.04 % ash)