FT-2-527-460570K
Pieces
50
*Custom/bulk order quotes are provided within 24 hours of request.
Chromatography Paper / Grade FN 100 / 460 × 570 mm Sheets
Item No.:
FT-2-527-460570K
Availability:
For more information please log in
Est. delivery date:
Number of pieces
50
Overview
Specifications
Applications
  • Application
    Blotting
Dimensions
  • Dimensions
    460 × 570 mm
  • Filter Diameter
    N/A
General Specifications
  • Capillary Rise / 10 Minutes
    70 mm
  • Capillary Rise / 30 Minutes
    115 mm
  • Filter Format
    Sheets
  • Filter Paper/Membrane Color
    White
  • Grade
    FN 100
  • Thickness
    0.35 mm
Materials of Construction
  • Filter Material
    Cotton Linters (> 98 % alpha-cellulose; < 0.04 % ash)