FT-3-343-025
*Custom/bulk order quotes are provided within 24 hours of request.
Filter Boards/ Grade C 160 / 25 mm Discs
These round filter boards are wet-strengthened for use in vacuum and pressure filtration. They are also used for absorption of liquids and analytical sample preparation. Constructed of cotton linters and refined pulp with a high alpha-cellulose content. Each pack contains 50 x 25 mm diameter discs that are 0.3 mm thick.
Item No.:
FT-3-343-025
Availability:
For more information please log in
Est. delivery date:
Overview
Specifications
  • Used in analytical sample preparation
  • Made from cotton linters and refined pulp with > 95% alpha-cellulose content
  • Weight of 160 g/m2
  • Thickness of 0.3 mm
  • Filter diameter of ⌀ 25 mm
  • 50 discs per pack
Applications
  • Application Area
    Analytical sample preparation
Dimensions
  • Dimensions
    N/A
  • Filter Diameter
    ⌀ 25 mm
General Specifications
  • Capillary Rise / 10 Minutes
    80 mm
  • Filter Format
    Discs
  • Filter Paper/Membrane Color
    White
  • Filtration Time
    40 s
  • Grade
    C 160
  • Thickness
    0.3 mm
Materials of Construction
  • Filter Material
    Cotton Linters and Refined Pulp (> 95 % alpha-cellulose)