WA00305INV12S0
Piece
1
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
Hollow Fiber TFF | Re-use | Investigator 12" | 3kD | 0.5 mm
Hollow Fiber TFF | Re-use | Investigator 12
Item No.:
WA00305INV12S0
  • Fiber inner diameter: 1.0 mm ​​​​​​​
  • Filter areas: 444 cm² to 0.51 m²
  • Available lengths: 12, 24 and 41 inches
Benefit from:
  • ​​​​​​​High flux rates and improved product recovery ​​​​​​​
  • Excellent scalability from pilot to production ​​​​​​​
  • Scale
    Pilot
  • Usage
    Reusable
Connections (Physical)
  • Connector(s)
    Feed/Retentate: 1.5" TC Permeate: 0.5" TC
Dimensions
  • Filter Diameter
    3.30 cm
  • Filtration Area
    0.13 m2
  • Length
    12"
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Investigator
  • Fiber ID
    0.5 mm