SU50005PIO24L1
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Pioneer 24" | 500 kD | 0.5 mm
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Pioneer 24
Item No.:
SU50005PIO24L1
  • Fiber inner diameter: 0.5 and 1.0 mm
  • Filter areas: 17 cm² to 579 cm²
  • Available lengths: 12, 24, and 41 inches
Benefit from:
  • High flux rates and improved product recovery
  • Excellent scalability within laboratory settings
  • Scale
    Lab
  • Usage
    Single-use
Connections (Physical)
  • Connector(s)
    Feed/Retentate: Luer Lock Permeate: Luer lock
Dimensions
  • Filter Diameter
    0.33 cm
  • Filtration Area
    0.0035 m²
  • Length
    24"
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Pioneer
  • Fiber ID
    0.5 mm