SU10005RXL24S0
Piece
1
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Researcher XL 24" | 100kD | 0.5 mm
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Researcher XL 24
Item No.:
SU10005RXL24S0
  • Fiber inner diameter: 1.0 mm
  • Filter areas: 444 cm² to 0.51 m²
  • Available lengths: 12, 24 and 41 inches
Benefit from:
  • High flux rates and improved product recovery
  • Excellent scalability from pilot to production
  • Scale
    Pilot
  • Usage
    Single-use
Connections (Physical)
  • Connector(s)
    Feed/Retentate: 0.75" TC Permeate: 0.375" hose barb
Dimensions
  • Filter Diameter
    2.00 cm
  • Filtration Area
    0.1305 m²
  • Length
    24"
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Researcher XL
  • Fiber ID
    0.5 mm