25006--25------N
Pieces
100
*Custom/bulk order quotes are provided within 24 hours of request.
Polyamide Membrane Filters / Type 25006
Item No.:
25006--25------N
Availability:
For more information please log in
Est. delivery date:
Number of pieces
100
  • Application
    • Solvent Filtration
    • Filtration of Solvent Mixtures
  • Application Area
    • Particle analysis
    • Particle removal
    • Sample prep
Dimensions
  • Dimensions
    N/A
  • Filter Diameter
    ⌀ 25 mm
  • Membrane Thickness
    110 µm
General Specifications
  • Filter Format
    Discs
  • Filter Paper/Membrane Color
    White
  • Flow Rate
    46 mL/min/cm²/bar (Water)
  • Grade
    25006
  • Membrane Color | Grid Color
    white (w/o grid)
Materials of Construction
  • Filter Material
    Polyamide (PA)
  • Membrane Material
    Polyamide (PA/NY)
Physicochemical Information
  • Bubble Point
    ≥ 2.3 bar
  • Burst Pressure
    ≥ 0.23 bar
  • Pore Size
    0.45 µm
  • Retention Rate
    N/A
  • Wettability
    Hydrophilic
Product Information
  • Filter Type
    Membrane Filters
  • Pack Size
  • Packaging
    Non-sterile, bulk packed
Sterility/Purity
  • Delivery Condition
    Non-Sterile
Usage Protocols
  • Sterilization Procedures
    • By autoclaving at 121 °C or 134 °C