WA91010INV41S0
Piece
1
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
Hollow Fiber TFF | Re-use | Investigator 41" | 0.1µm | 1.0 mm
Hollow Fiber TFF | Re-use | Investigator 41
Item No.:
WA91010INV41S0
Number of pieces
1
Overview
Specifications
Key Features:
  • Membrane pore sizes: 0.1, 0.2, and 0.45 µm
  • Fiber inner diameter: 1.0 mm
  • ​​​​​​​Filter areas: 52 cm² to 15 m²
  • Available lengths: 12, 24, and 41 inches
Benefit from:
  • High flux rates and improved product recovery ​​​​​​​
  • Excellent scalability from lab to production
  • ​​​​​​​Reduced processing times and operational costs
  • Enhanced durability and chemical compatibility
Applications
  • Application
    Microfiltration
  • Scale
    Pilot
  • Usage
    Reusable
Connections (Physical)
  • Connector(s)
    Feed/Retentate: 1.5" TC Permeate: 0.5" TC
Dimensions
  • Filter Diameter
    3.30 cm
  • Filtration Area
    0.51 m2
  • Length
    41"
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Investigator
Materials of Construction
  • Membrane Material
    mPES
Physicochemical Information
  • Fiber ID
    1.0 mm