SU50005PRO24SG
Piece
1
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Bioproducer 24" | 500kD | 0.5 mm
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Bioproducer 24
Item No.:
SU50005PRO24SG
Number of pieces
1
Overview
Specifications
Key Features:
  • Membrane MWCO: 3, 5, 10, 30, 50, 100, 300, 500, and 750 kDa
  • Fiber inner diameter: 1.0 mm
  • Filter areas: 0.61 m² to 15.42 m²
  • Available lengths: 12,24 and 41 inches, for Grand XL 43 inch instead of 41 inch
Benefit from:
  • Superior flux rates and enhanced product recovery
  • Seamless scalability for industrial production
  • Significantly reduced processing times and operational costs
  • Robust durability and broad chemical compatibility
Applications
  • Application
    Ultrafiltration
  • Scale
    Process
  • Usage
    Single-use
Connections (Physical)
  • Connector(s)
    Feed/Retentate: 1.5" TC Permeate: 1" TC
Dimensions
  • Filter Diameter
    9.00 cm
  • Filtration Area
    2.69 m²
  • Length
    24"
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Bioproducer
Materials of Construction
  • Membrane Material
    mPES
Physicochemical Information
  • Fiber ID
    0.5 mm