FFU500253
Piece
1
Qty. Graduation
4
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
FTS Sartopore® 2 Midicaps® size 8 MPX
Item No.:
FFU500253
Number of pieces
1
Overview
Specifications
Easy Integration
A secure connection of the Filter & Sensor Transfer Set can be realized in the following ways:
  • Sterile connectors, such as Opta®, AseptiQuik® and others
  • Connection to stainless steel equipment using Steam-Thru® connector
  • Aseptic connection (under laminar flow) using a TriClamp, MPX or MPC quick coupler
  • Sterile welding of TPE Tubing (C-Flex®) using the BioWelder® TC
Filter & Sensor Transfer Sets are intended for Single-Use.
They can be easily configured by our team according to your needs.
Complete Process Control
Flexibility
Sartorius offers options according to your requirements:
  • Pre-Designed Solutions (PDS)
    Standardized assemblies that are quikly available
  • Configure-to-order (CTO)
    Configurable solutions with a broad range of options
  • Engineer-to-order (ETO)
    Customized solutions for your specific needs
Safety
  • Sartorius Stedim Biotech follows strict regulatory compliance standards
  • 100% visual inspection and batch record review
  • 100% integrity tested filter elements
  • All connections are pre-qualified according to Sartorius Stedim Biotech quality standards
Modularity
  • Produce several products with the same pool of equipment
  • Reduce the amount of part numbers
  • Optimize the warehousing footprint
Applications
  • Application
    Single Use Processing
  • Modality
    Buffer & Auxiliaries Filtration
  • Scale
    Production | Small Scale
Connections (Physical)
  • Connector Inlet
    1.5" Tri-clamp 50.5 mm
  • Connector Outlet
    MPX male + sealing cap
Dimensions
  • Filter Size
    size 8 (0.1 m² / 1.1 ft²)
  • Filtration Area
    0.1 m²
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Midicaps®
  • Filter Format
    Filter Transfer Sets
  • Tubing
    1/2” ID Clear C-Flex® 500 mm