WA03010RES41S0
Piece
1
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
Hollow Fiber TFF | Re-use | Researcher 41" | 30kD | 1.0 mm
Hollow Fiber TFF | Re-use | Researcher 41
Item No.:
WA03010RES41S0
Number of pieces
1
Overview
Specifications
Key Features:
  • Membrane MWCO: 3, 5, 10, 30, 50, 100, 300, 500, and 750 kDa
  • Fiber inner diameter: 1.0 mm ​​​​​​​
  • Filter areas: 444 cm² to 0.51 m²
  • Available lengths: 12, 24 and 41 inches
Benefit from:
  • ​​​​​​​High flux rates and improved product recovery ​​​​​​​
  • Excellent scalability from pilot to production ​​​​​​​
  • Reduced processing times and operational costs
  • Enhanced durability and chemical compatibility
Applications
  • Application
    Ultrafiltration
  • Scale
    Pilot
  • Usage
    Reusable
Connections (Physical)
  • Connector(s)
    Feed/Retentate: 0.75" TC Permeate: 0.375" hose barb
Dimensions
  • Filter Diameter
    2.00 cm
  • Filtration Area
    0.1716 m2
  • Length
    41"
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Researcher
Materials of Construction
  • Membrane Material
    mPES
Physicochemical Information
  • Fiber ID
    1.0 mm