SU92010INV12S0
Piece
1
*Custom/bulk order quotes are provided within 72 hours of request.
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Investigator 12" | 0.2µm | 1.0 mm
Hollow Fiber TFF | Single-Use | Investigator 12
Item No.:
SU92010INV12S0
Key Features:
  • Membrane pore sizes: 0.1, 0.2, and 0.45 µm
  • Fiber inner diameter: 1.0 mm
  • Filter areas: 17 cm² to 15 m²
  • Available lengths: 12, 24, and 41 inches
Benefit from:
  • High flux rates and improved product recovery
  • Excellent scalability from lab to production
  • Application
    Microfiltration
  • Scale
    Pilot
  • Usage
    Single-use
Connections (Physical)
  • Connector(s)
    Feed/Retentate: 1.5" TC Permeate: 0.5" TC
Dimensions
  • Filter Diameter
    3.30 cm
  • Filtration Area
    0.13 m²
  • Length
    12"
General Specifications
  • Capsule/Cartridge Format
    Investigator
  • Fiber ID
    1.0 mm